KOľKo CANISTERAPIa STOJÍ

Pokiaľ na tejto stránke čakáte pevnú sadzbu za výkon, možno budete prekvapení. Canisterapiu robia z veľkej väčšiny dobrovoľníci a z veľkej väčšiny ZADARMO. To však neznamená, že to nič nestojí. Pokúsime sa Vám preto celú tému objasniť.

DOBROVOľNíCI VERSUS PROFESIONÁLi

Nielen na Slovensku, ale i vo svete robia canisterapiu aj dobrovoľníci, ktorí spravidla pracujú zadarmo, aj profesionáli, ktorí majú vzdelanie v zdravotníckom, sociálnom alebo pedagogickom odbore a robia canisterapiu v rámci svojej pracovnej náplne.

Súčasne ale môže nastať situácia, kedy canisterapiu vykonáva plne kvalifikovaný odborník mimo svojho pracovného času ako koníček. A aby to nebolo "jednoduché", existujú tiež zariadenia, ktoré nepotrebujú kvalifikovaného odborníka, naopak im stačí preškolený laik. Venujú sa napríklad spoločenskej činnosti, a aj za tú sú mu ochotní platiť, aj keď trebárs len symbolicky.         

Takže - všetko záleží na dohode.

PRePLÁtENie NáKLADov

Hoci existujú aj dobrovoľníci, ktorí sa skoro urazia, keď pred nimi spomeniete, že by ste im chceli platiť, pretože oni canisterapiu naozaj vnímajú ako svoju službu tým, ktorí to potrebujú, dosť to závisí na ich vlastnej ekonomickej situácii.

Máme medzi sebou napr. matky samoživiteľky alebo študentov, ktorí chcú canisterapiu robiť, ale výdavky s tým spojené sú pre nich naozajstnou záťažou. Takí ľudia budú určite veľmi radi, ak im ponúknete preplatenie nákladov. Medzi typické náklady na canisterapiu patrí:

  • Cestovné - mnohí canisterapeuti preferujú cestovanie autom, hlavne pokiaľ so sebou vozia pomôcky. Okrem pohodlia sa vďaka autu tiež minimalizuje možnosť, že sa pes cestou výrazne zašpiní (obzvlášť za dažďa a snehu). Mnohí canisterapeuti sú tiež ochotní dochádzať aj do vzdialenejších lokalít, pokiaľ dostanú na benzín. Niektoré mestá sú naopak ochotné prepravovať canisterapeutických psov zadarmo mestskou hromadnou
    dopravou a aj to môže byť vítanou výhodou. Canisterapeut určite ocení, pokiaľ  túto zľavu Vy ako zariadenie zaistíte. Ak má Vaše zariadenie vlastné auto, možno by canisterapeut uvítal, keby ste ho vyzdvihli doma - znovu ide hlavne o prevenciu ušpinenia psa cestou tam. V každom prípade túto tému preberte a pokúste sa canisterapeutom vyjsť v ústrety

  • Kŕmenie - kŕmenie nie je samozrejme priamym nákladom, pretože majiteľ by svojho psa kŕmil tak či tak. Môžete ale predpokladať, že ako pracovného psa ho kŕmia kvalitným krmivom, ktoré môže byť poriadne drahé. Príspevok na krmivo je preto jedným z vítaných krokov.

  • Veterinárna starostlivosť - znovu, canisterapeutický pes vyžaduje pravidelnú a v podstate nadštandardnú veterinárnu starostlivosť, t.j. vrátane "nepovinných"" očkovaní, častejšieho odčervenia, prehliadok pred skúškami, pravidelných potvrdení pre Vaše účely a pod. Môžete sa preto dohodnúť tak, že zariadenie môže platiť tento typ nadštandardnej starostlivosti, vrátane napríklad výživových doplnkov a pod.

  • Vzdelávanie a certifikácia - v neposlednom rade Váš dobrovoľný aj profesionálny canisterapeut musí dochádzať na kurzy, konferencie a skúšky tak, aby spĺňal potrebnú kvalifikáciu a certifikáciu svojho psa. Veľmi odporúčame uhradiť Vašim canisterapeutom výdavky za cestovanie, nocľah a kurzovné, pretože je predovšetkým vo Vašom vlastnom záujme, aby si ďalej rozvíjali vzdelanie a zaisťovali pravidelnú certifikáciu.

INVESTíCiE V RÁMCI VáŠHO ZAriadenia

  • Pomôcky pre canisterapiu - z hygienického hľadiska je najlepšie, ak zakúpite sadu pomôcok, ktoré používate len na canisterapiu a sú uložené na špecifickom mieste (napr. v plastovom boxe). Jedná sa o misky pre psa, maškrtky, hračky, aporty, vôdzky, prípadne i "peliešok", pokiaľ pes v zariadení prebýva dlhšiu dobu počas dňa. Ak plánujete polohovanie, tak tiež podložky, prikrývky a podporné vankúše na polohovanie. Hlavne pri polohovaní je dôležité mať zvlášť pomôcky na bežné polohovanie a pomôcky na polohovanie so psom. Nie je nutné mať všetko hneď od začiatku, ale ak plánujete pravidelnú spoluprácu, táto investícia sa určite vyplatí. Canisterapeut sa s Vami dohodne, ktoré pomôcky sú vhodné a dôležité, kúpiť ich môžete aj Vy sami.

  • Tematické pomôcky pre klientov - pokiaľ  z canisterapie chcete naozaj vyťažiť čo najviac, je dobré nadviazať na tému psov (alebo i zvierat všeobecne) aj v ďalších činnostiach. Môžete pre klientov zakúpiť knihy o psoch, omaľovánky a hry s témou psov pre detských klientov, usporiadať súťaže, motivovať klientov k výtvarnej a ďalšej umeleckej činnosti s psou témou atď. Tieto náklady sú nepriame a zatiaľ čo niekde na podobné aktivity už majú rozpočet, takže ide len o novú tému, inde je potrebné na nákup týchto pomôcok vyčleniť peniaze navyše. Už sa nám stalo, že také pomôcky hradili naši canisterapeuti, pretože považovali za dôležité rozvinúť záujem, ktorý psi v klientoch vzbudili a zariadenie na to nebolo pripravené. Preto budeme radi, ak si tieto náklady rovno naplánujete.

  • Čas Vašich zamestnancov alebo aj externých odborníkov - pre úspešnú spoluprácu je dôležité, aby bol pracovník starajúci sa o klienta k dispozícii po celú dobu canisterapie. V mnohých prípadoch to znamená, že potom nemôže stihnúť "svoju normálnu prácu". Je potrebné zvážiť vyťaženosť Vašich pracovníkov a zariadiť sa podľa toho. Pre úspešnú terapiu je treba počítať s tým, že Vaši pracovníci budú musieť venovať čas priebehu terapie samotnej, komunikácii s klientmi pred a po (spätná väzba), dokumentácii, vyhodnocovaniu činností a supervízii. V niektorých prípadoch je tiež vhodné prenajať externých odborníkov (fyzioterapeuta, psychológa a pod.), ktorí Vám v úlohe konzultanta pomôžu analyzovať canisterapeutickú činnosť alebo sa jej priamo pravidelne zúčastnia ako súčasť tímu. Nič z toho, čo tu popisujeme, asi nie je novinkou, len je treba mať tieto náklady na pamäti.

PrÍSPeVoK PRe ŠKK Canislog Poprad

Ak už Vaše zariadenie má vyčlenený rozpočet na canisterapiu a napriek tomu náš canisterapeut trvá na tom, že chce pracovať zadarmo (táto situácia nie je nezvyčajná), dovoľujeme si Vám ponúknuť alternatívu - plánované peniaze môžete poslať na naše konto ako príspevok na rozvoj canisterapie.


Našou úlohou je vychovávať nových canisterapeutov, poskytovať im kvalitné teoretické i praktické poznatky a podporovať ich činnosť - a na to všetko potrebujeme financie. V tomto kontexte sa jedná o investíciu, ktorá sa Vám vráti v podobe skvalitnenia starostlivosti o našich canisterapeutov.

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode