skúšobný poriadok

Skúšobný poriadok sme prevzali od českej spoločnosti Pomocné tlapky o.b.s., ktorá podľa neho úspešne testuje psov už od roku 2001. Canisterapeutické
skúšky vychádzajú z dlhoročných skúseností americkej spoločnosti Delta Society a sú doplnené o špecifické psie disciplíny.

Tento skúšobný poriadok bol zostavený na základe príspevkov viac ako 600 kvalifikovaných hodnotiteľov animoterapeutických skúšok. Následne bol upravený na základe bohatých skúseností s testovaním psov z predchádzajúcich rokov. Poriadok bol oficiálne odsúhlasený z hľadiska ochrany zvierat Ministerstvom poľnohospodárstva Českej republiky.

Cieľom canisterapeutických skúšok je zistiť, či je dané zviera vhodné pre prácu v terapii, pričom musí spĺňať všetky základné predpoklady.


Poriadok OCHRANY ZVierAT PrI VErEJNoM VYSTuPovaNÍ - sKúŠKaCH CANISTERAPEUTICKÝCH PSov


A/ Veterinárna prehliadka

1. Celková prehliadka 
Členovia skúšobnej komisie sú prítomní už pri vstupnej veterinárnej prehliadke, ktorá zahŕňa kontrolu uší, očí, zubov, ňufáku, análneho otvoru (prípadne
genitálií), funkčnosti kĺbov, stavu srsti a celkovej kondície psa, počúvanie stetoskopom.
Hodnotí sa: Reakcie a trpezlivosť psa. Pre posúdenie skúšajúci konzultujú reakcie s veterinárom.


B/ Poslušnosť a ovládateľnosť

1. Privolanie za sťažených podmienok
Psovod uvoľní psa v blízkosti hrajúcich sa osôb. Osoby sa snažia upútať pozornosť psa a zapojiť ho do hry. Psovod po chvíľke psa privolá. 
Hodnotí sa: Ochota a rýchlosť privolania, ústretovosť k hrajúcim sa osobám

2. Ovládateľnosť
Psovod dá psovi povel "sadni" a následne po jeho vykonaní povel "ľahni".
Hodnotí sa: 
Ochota a rýchlosť plnenia povelov

3. Odloženie s rušivými vplyvmi
Psovod dá psovi povel, aby si ľahol alebo sadol a zostal na mieste a vzdiali sa. Počas odloženia okolo psa prejde v jeho blízkosti figurant. Na pokyn rozhodcu si psovod ide po psa.
Hodnotí sa:
Pokoj psa a zotrvanie na mieste počas 2 - 5 min

4. Vzrušivosť a upokojenie 
Psovod psa rozšantí hrou. Na pokyn rozhodcu psovod musí psa upokojiť.
Hodnotí sa: 
Ochota a rýchlosť upokojenia

5. Hra s neznámou osobou
Figurant sa začne hrať so psom, psovod môže psa usmerniť ku hre s figurantom.
Hodnotí sa: ochota psa pomocou usmernenia komunikovať s neznámou osobou

6. Chôdza psa na vôdzke
Psovod so psom na vôdzke na pokyn skúšajúceho ide vo väčšom kruhu. Na pokyn skúšajúceho zmení smer chôdze. Následne na pokyn príde pred skúšajúceho,
kde sa so psom zastaví. Počas doby výkonu tohto cviku ide pes na voľne prevesenej vôdzke.
Hodnotí sa: Ochota a poslušnosť

7. Chôdza s rušivými vplyvmi
Psovod so psom na vôdzke chodí v kruhu, figuranti a rozhodcovia simulujú rušivé vplyvy známe z bežnej terapeutickej praxe, napr. okolo prejde človek a spadne, niekto nablízku otvorí dáždnik, zhodí barlu, inému spadne taška s plechovkami.
Hodnotí sa: Správanie a reakcie

8. Chôdza a ovládateľnosť figurantom
Psovod odovzdá psa na vôdzke figurantovi, ten sa s ním prejde po miestnosti a odíde z dohľadu psovoda. Psovod môže dať psovi povel k nasledovaniu figuranta.
Hodnotí sa: Ochota a správanie


C/ Špeciálna canisterapeutická časť

1. Kontakt s neznámymi ľuďmi a psami
Psovodi so svojimi psami vytvoria skupinku, kde spolu nahlas hovoria, podávajú si ruky. Psi sú na prevesenej vôdzke. Rozhodca postupne obíde skupinku a pohladí všetkých psov. 
Hodnotí sa:
 Správanie a reakcie

2. Manipulácia a obmedzenie pohybu
Psovod psa položí na bok, na chrbát, a ak môže, zodvihne ho, kúsok odnesie. To isté urobí figurant alebo skúšajúci. Ak je pes príliš ťažký, prenesú ho spoločne
psovod s figurantom. Figurant psa pevne objíme, pritúli sa. Pes nesmie prejaviť známky znepokojenia, strachu alebo agresivity.
Hodnotí sa: Správanie a reakcie

3. Hladenie a česanie
Pes sedí alebo leží a je česaný. Je tiež hladený, aj neobratne, na rôznych častiach tela, a to aj niekoľkými osobami súčasne. Účelom je simulácia neobratnosti postihnutých klientov alebo detí.
Hodnotí sa: Trpezlivosť a reakcie

4. Reakcie na invalidný vozík, chodítko a/alebo barly 
Psovod so psom na vôdzke prechádza okolo osôb na invalidnom vozíku a s barlami/chodítkom, ktoré sa potom jednotlivo pokúsia o nadviazanie kontaktu so psom. Figurant s barlami zodvihne ruku s barlou. Pri blízkom kontakte so psom bude vozík zabezpečený proti pohybu (zabrzdený a istený figurantom).
Hodnotí sa: Správanie a reakcie

5. Reakcie na nezvyčajne sa pohybujúcu osobu 
Figurant sa smerom ku psovi pohybuje neprirodzeným spôsobom - po štyroch, krívajúc, kolísavo a podobne. Osoba môže vydávať nezvyčajné zvuky, naznačiť
neobratný kontakt so psom. Pes má v prítomnosti psovoda zostať pokojný, môže sa osobe vyhnúť.
Hodnotí sa: Správanie a reakcie

6. Reakcie na ležiacu osobu
Figurant leží na posteli, na matraci alebo na zemi na deke. Psovod so psom na vôdzke k nemu pristúpi, figurant ho pohladí, podá mu "maškrtku" alebo hodí hračku. Figurant sa môže psovi skryť pod deku a vydávať rôzne zvuky, napr. pomocou pískacej hračky.
Hodnotí sa: Správanie a reakcie

7. Podávánie pamlsku (maškrtky)
Skúšajúci alebo figurant ponúkne psovi pamlsok rôznými spôsobmi - z otvorenej dlane, zovretej dlane, z končekov prstov, z misky. Psovod môže psa usmerniť povelom k opatrnosti.
Hodnotí sa: správanie a opatrnosť prijatia maškrtky


D. Polohovanie

Dispozície k polohovaniu
Figurant si ľahne na deku alebo na posteľ, psovod k nemu pristúpi a nenásilne psa napolohuje. S ohľadom na veľkosť psa vyskúša polohy pozdĺž tela, za hlavou a pod kolenami (podľa potreby sa figurant podloží vankúšom tak, aby pes nebol neprimerane zaťažený). Pes by sa mal nechať napolohovať psovodom a zotrvať v pokoji. Zisťujú sa dispozície psa k polohovaniu, pri skúške sa neočakáva terapeutický účinok.
Hodnotí sa: Správanie a reakcie


E. Tímová práca, priateľskosť a spoločenskosť

1. Tímová práca
Sleduje sa počas celej doby skúšky.
Hodnotí sa: 
zohranosť tímu, správanie sa psovoda ku psovi, reakcie psa na psovoda

2. Priateľskosť a spoločenskosť
Sleduje sa počas celej doby skúšky.
Hodnotí sa:  
nálada a ústretovosť psa, komunikatívnosť


© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode