AKo VYBRAť VHODNéHO PSa

Hoci v tejto dobe dopyt väčšinou prevyšuje ponuku canisterapeutov, povedzme, že ich máte v okolí niekoľko a všetci by chceli chodiť do Vášho zariadenia.
Ako teda vybrať toho najlepšieho psa pre Vašich klientov?


FIXNéVERSUS FLEXIBILNé POVAHOVÉ črty

Musíme hlavne zdôrazniť, že psi majú rôzne povahy a že každému vyhovuje iný typ prostredia a práce. Každý canisterapeut by mal povahu svojho psa maximálne rešpektovať a dúfame, že pre ňu budú mať pochopenie aj v zariadeniach, kam canisterapeuti dochádzajú.

Niektorí psi majú skôr fixnejšiu povahu alebo povahové črty, a preto možno povedať, že sa pre určitý typ práce nehodí. Je ale tiež veľa psov, ktorí sa správajú úplne inak v rôznych zariadeniach a často tým milo prekvapia aj svojich majiteľov. V domove dôchodcov sa trpezlivo nechajú hladiť babičkami, v detskom domove vystrájajú s deťmi a v ústave pre telesne postihnutých dokážu pokojne polohovať. Psi na dané prostredie reagujú veľmi citlivo a svoje správanie prispôsobujú okoliu.


OdPOrúčania V CERTIFIKÁToCH

Z týchto dôvodov môžete nájsť u niektorých psov v certifikátoch odporúčanie na typ práce, pre ktorý sa pes hodí alebo naopak nehodí. V žiadnom prípade to neznamená, že pes nie je vhodný pre canisterapiu alebo že je pre klientov nebezpečný. Znamená to naozaj odporúčanie a určité upozornenie pre zariadenie, aby si aj laik mohol prečítať, ako psa vnímali skúšobní komisári.

Existujú napríklad psi, ktorí radosť prejavujú štekotom, inými slovami, pre určité prostredie sú príliš hluční. V certifikáte preto nájdete o tom poznámku a možno aj niečo ako "neodporúčame k deťom, mohli by sa báť".

V tejto chvíli prichádza na rad "sedliacky rozum". Samozrejme, pokiaľ sú vo vašom zariadení malé deti, deti s psychickými poruchami, týrané alebo s mentálnym postihnutím, dá sa predpokladať, že taký pes by im nevyhovoval.

Na druhej strane by mohol výborne fungovať v detskom domove alebo centre, kde sú deti v podstate zdravé, odrastenejšie, ktorým sa to dá jednoducho vysvetliť. Také deti by si s ním užili veľa zábavy. Pravda, asi by tam bol veľký hluk, ale o to nám ide - je potrebné, aby sa deti odreagovali a užili si. Veľmi pokojný pes by také deti pravdepodobne začal aj nudiť.


ČOZNAMENÁ "VYROVNANÁ POVAHA PSA"?

Keď hovoríme o pohodovej a vyrovnanej povahe psa, neznamená to, že pes bude flegmatický. Predstava, že na canisterapiu sa hodia len psi, ktorým "odborne" hovoríme "buchtózní" je veľmi klamlivá. Pokojní, až veľmi pokojní psi sú potrební na polohovanie alebo ku klientom, u ktorých predpokladáme veľký strach a pod. Existuje ale naozaj mnoho prostredí, kde potrebujeme psíka veselého a živého, ktorý klientov doslova "prebudí k životu".

Pojmom "pokojný pes" teda definujeme psa, ktorého "nič nevyvedie z miery", a nie leňocha, ktorého nič nezaujíma. Práve naopak, jednou z vecí, ktoré pri skúškach hodnotíme, je chuť ku kontaktu s ľuďmi. Pes, ktorého canisterapia nebaví, u nás neprejde.

Napríklad ku klientovi, ktorý je celkom apatický, potrebujeme psa, ktorý ho bude motivovať svojím prirodzeným správaním, nie len na povel. Chceme psa, ktorý do klienta "strčí ňufákom", vopchá mu do ruky loptičku a doslova ho "donúti", aby sa s ním hral. Čím menej do toho musí zasahovať canisterapeut, tým lepšie. Ak je evidentné, že je to pes, kto sa chce hrať, klient "nemá srdce" ho odmietnuť a jeho motivácia ku spolupráci je potom omnoho vyššia.

Takým psom hovoríme v canisterapii "silne kontaktní", pretože sami intenzívne vyhľadávajú kontakt s ľuďmi, ale aj taký pes má vyrovnanú povahu, pretože ho jeho psovod dokáže rýchlo a bezpečne upokojiť, aj keď je rozšantený.


KĽúčom JE PSYCHICKÝ STAV KLIENTov

Hoci sa teda na prvý pohľad môže zdať, že rozhodujúcim faktorom je vzhľad alebo povaha psa, v skutočnosti je kľúčom k dobrému výberu hlavne posúdenie
psychického stavu klientov. Určite neodporúčame vziať živého psa ku klientom, ktorí nie sú schopní porozumieť jeho správaniu, sú sami pod veľkým stresom alebo trpia psychickými problémami ako sú strach, fóbia, úzkosť a pod. Toto ale nie je možné zamieňať s prirodzeným prvotným strachom zo psa (alebo čohokoľvek nového), ktorý je klient schopný časom prekonať a tento jeho úspech je možné výborne využiť ako motiváciu k ďalšiemu rozvoju.


VEľKOSŤA TYP PSA

Pri výbere psa  by ste mali zohľadniť jeho veľkosť a dĺžku srsti. Pre prácu s telesne postihnutými, tzv. polohovanie, sa hodia veľkí psi, ktorí svojím telom lepšie prehrejú svalstvo klienta. Všade tam, kde potrebujete zlepšiť jemnú motoriku, sa hodia psi s dlhšou srsťou, ktorá je príjemná na dotyk.

Ak sú klienti trvalo na lôžku, je vhodné nájsť menšieho psa, ktorého k nim môžeme položiť. Pre tento účel sa používa zvláštne prestieradlo, ktoré zabráni znečisteniu lôžka, ale umožní klientom priamy kontakt. U väčších psov je určite možné vymyslieť nejaký "stupienok" tak, aby pes aspoň hlavou dočiahol na ležiaceho klienta, ale riešenie s menším psom je rozhodne jednoduchšie.


Aj PSI Sa UČia A VYVÍJajú

Na záver dodajme, že pes môže ináč reagovať v novom prostredí, s ktorým sa iba zoznamuje, a ináč v prostredí, ktoré mu je dôverne známe. Tiež  sa postupne naučí poznať klientov a vie, čo od nich môže očakávať. Úspešnosť terapie sa preto nedá hodnotiť hneď po prvej intervencii, ale napríklad po 3. - 5.

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode