Canisterapia

Canisterapia je jednou zo zložiek animoterapie a jedná sa o podpornú metódu ucelenej rehabilitácie, kedy dochádza k pozitívnemu až liečebnému kontaktu psa s človekom, ktorý sa ocitol v nepriaznivej životnej situácii.

Prispieva k rozvoju hrubej a jemnej motoriky, podnecuje verbálnu aj neverbálnu komunikáciu, rozvoj orientácie v priestore, nácvik koncentrácie, rozvíja sociálne cítenie, poznávanie a citovú zložku.

Pôsobí tiež v rovine rozvoja motoriky s atribútom rehabilitačnej práce, v polohovaní a v relaxácii. Na druhej strane ale tam, kde je to potrebné, psi podnecujú ku hre a k pohybu. Zároveň majú veľký vplyv na psychiku a prispievajú k duševnej rovnováhe. Canisterapiu je možné využiť pri telesne postihnutých, mentálne postihnutých ale i zdravých ľuďoch. Od dojčiat až po seniorov.

Tak ako ostatné animoterapie aj canisterapiu je možné rozdeliť do štyroch základných skupín:

  • AAA - tzv. spoločenská činnosť, kedy je pes využívaný na zlepšenie kvality života klientov napr. návštevy v domove
  • AAT - tzv. terapeutická činnosť so zámerom podieľať sa na liečbe určitého typu
  • AAE - tzv. vzdelávanie s pomocou psov, kde pedagógovia využívajú pozitívny vplyv psov na žiakov so špecifickými potrebami alebo ako účasť zážitkového vyučovania
  • AACR - krízová intervencia s pomocou psov, pri ktorej skúsení a kvalifikovaní canisterapeuti pomáhajú odbúravať stres u obetí katastrof či násilí a tiež záchranárov, ktorí na nich pracujú

Canisterapiu je možné spojiť aj s inými terapiami ako je napr. muzikoterapia, arteterapia či hiporehabilitácia apod.


© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode